Rzadki Przypadek Dżumy Został Zdiagnozowany u Młodego Chłopaka z USA


Na początku tego tygodnia państwowi urzędnicy ds. zdrowia potwierdzili przypadek zachorowania na dżumę dymieniczą u młodego chłopca w Amerykańskim stanie Idaho.

Jest to pierwszy ludzki przypadek dżumy w Idaho w ciągu 26 lat.

"Wydaje się, że była to dżuma dymienicza … dziecko miało wysoką gorączkę, która skłoniła rodziców do zabrania go przychodni, gdzie został zbadany", powiedziała Christine Pearson, rzeczniczka Okręgowego Oddziału Zdrowia.

Nie jest jasne, czy dziecko, które zostało zakażone, zachorowało na chorobę w Idaho, czy też podczas niedawnego wyjazdu do stanu Oregon. W obu stanach dżuma występowała w przeszłości u gryzoni, takich jak wiewiórki i myszy – ale rzadko atakowała ludzi. Od 1990 r. w Idaho odnotowano tylko dwa przypadki u ludzi, a w stanie Oregon osiem.

W 2015 r. i 2016 r. w Idaho zaobserwowano występowanie dżumy wśród wiewiórek. Jednak w tym roku nic nie zaobserwowano, nie było również żadnych oznak, takich jak nietypowe zachowania lub wymieranie,- zgodnie z raportem.

Tak, zaraza, która w XIV wieku doprowadziła do śmierci połowy ludności Europy – nadal trwa.

Plaga ta, nazywana też "Czarną Śmiercią", może brzmieć jak pradawna epidemia z podręczników do nauczania historii, jednak tak naprawdę nigdy nie zniknęła. Przypadki zarazy nadal zdarzają się na całym świecie. Prawdopodobnie jednak, nie słyszysz się o tym zbyt wiele, ponieważ choroba jest stosunkowo rzadka i może być leczona antybiotykami.

Każdego roku na całym świecie, głównie w Afryce, Azji Środkowej, Indiach i północnej części Ameryki Południowej, dochodzi do około 1,000-2,500 przypadków zarazy,- jak podaje Amerykańska Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 r. na Madagaskarze odnotowano ostatni przypadek epidemii – według danych Światowej Organizacji Zdrowia zaraziło się 2,417 osób, a 209 osób zmarło.

Przypadki zarazy występują również w USA, typowo w północnej części Nowego Meksyku i Arizony, Kolorado, Oregon i Nevada. Każdego roku w USA odnotowuje się średnio siedem przypadków dżumy. W 2015 roku nastoletni chłopiec w Kolorado zmarł z powodu dżumy po tym, jak przez tydzień doświadczał objawów grypopodobnych.

Dzięki nowoczesnej medycynie jesteśmy teraz w stanie zapobiegać rozprzestrzenianiu się dżumy i leczyć przypadki, zanim staną się one potencjalnie zagrażające życiu. I nie ma już tych przerażających strojów lekarskich z "ptasimi" maskami.


Podziel się z przyjaciółmi!

Wybierz Format
Zwykły post / Artykuł
Dłuższy Post/Artykuł opowiadający jakąś historię, news czy cokolwiek innego
Lista
Klasyczna lista (np. 10 zdjęć...)
Quiz Wyboru
Seria pytań z prawidłowymi i błędnymi odpowiedziami, które mają na celu sprawdzenie wiedzy
Test osobowości
Seria pytań, które mają na celu odkrycie czegoś na temat własnej osobowości
Ankieta
Głosowanie w celu podejmowania decyzji lub określania opinii
Wideo
Przesyłaj swoje wideo lub osadź z YouTube czy Vimeo